AFS Intercultural Programs Kullanım Koşulları

 

 1. Şartlara İlişkin Mutabakat 

  BU WEB SİTESİNİ KULLANMADAN ÖNCE BU HÜKÜM VE KOŞULLARI DİKKATLİCE OKUYUNUZ. AFS Intercultural Programs, Inc. Kuruluşu (“AFS”, “biz” veya “bize”), bu kullanım koşullarına (“Koşullar”) tabi olmak üzere bu web sitesine (“Web Sitesi”) erişimde bulunmanıza ve kullanmanıza izin vermektedir. Bu Web Sitesi halka açık, bilgilendirici bir sitedir.

  WEB SİTESİNİ KULLANABİLMEK İÇİN BU ŞARTLARI KABUL ETMENİZ GEREKMEKTEDİR. WEB SİTESİNİ KULLANARAK VEYA ERİŞİMDE BULUNARAK, BU ŞARTLARI KABUL ETMEKTESİNİZ. 13 YAŞINDAN KÜÇÜK İSENİZ BU WEB SİTESİNİ KULLANAMAZSINIZ. AYRICA, ÖRNEĞİN, WEB SİTEMİZİN BELİRLİ BÖLÜMLERİNİ KULLANMADAN VEYA BUNLARA ERİŞİMDE BULUNMADAN ÖNCE SİZDEN AYRI BİR SÖZLEŞME İMZALAMANIZI, “KABUL ET” SEÇENEĞİNİ TIKLAMANIZI VEYA BAŞKA BİR OLUMLU EYLEMDE BULUNMANIZI İSTEYEREK BU ŞARTLARA VE/VEYA GİZLİLİK POLİTİKAMIZA VE BELİRLİ KİŞİSEL BİLGİLERİ TOPLAMAMIZA, KULLANMAMIZA VE PAYLAŞMAMIZA İLİŞKİN ONAYINIZI VE MUTABAKATINIZI (“İLAVE MUTABAKAT”) VERMENİZİ İSTEYEBİLİRİZ. “SİZ” VE “SİZİN” İBARELERİ BURADA KULLANILDIĞI ŞEKLİYLE SİZE ATIFTA BULUNACAKTIR.

 2. Lisan ve Koşulların Değiştirilmesi 

  Bu Koşullar İngilizce (ABD) dilinde yazılmıştır. Koşulların tercüme edilmiş bir versiyonunun İngilizce versiyonu ile çeliştiği ölçüde, İngilizce versiyon geçerli olacaktır. Bu Koşulları zaman zaman değiştirebiliriz. Koşullarda önemli değişiklikler yapmamız durumunda, Koşullar bu şekilde değiştirildikten sonra Web Sitesine ilk kez girdiğinizde Koşulları tekrar kabul etmeniz istenebilecektir. Bu Koşullarda yapılacak herhangi bir değişiklik, Web Sitemizin yeni kullanıcıları için hemen ve yeni Koşulları kabul etmeniz veya Web Sitesine erişmeniz/kullanmanızın ardından geçerli olacaktır. Değiştirilmiş Koşulların Web Sitesinde yayınlanmasının ardından Koşulları kabul etmeniz veya Web Sitesini kullanmaya devam etmeniz, bu değişiklikleri kabul ettiğinizi ve bunlara bağlı olmayı kabul ettiğinizi gösterecektir. Web Sitesi ve Hizmetler (aşağıda tanımlanmıştır), biz özellikler ekledikçe veya ürün ve hizmetlerimizi iyileştirdikçe zaman içinde değiştirilebilir. Web Sitesini veya Hizmetleri herhangi bir zamanda size önceden haber vermeksizin durdurabilir, askıya alabilir veya değiştirebiliriz. Ayrıca, tarafımızca sağlanan veya tarafınızca kullanıma sunulan Web Sitemizdeki veya Hizmetlerdeki herhangi bir içeriği tamamen kendi takdirimize bağlı olarak kaldırabilir veya düzenleyebiliriz. 

 3. Uluslararası Kullanıcılara Not 

  İNTERNETİN KÜRESEL YAPISINI KABUL ETMEKTE OLAN WEB SİTESİNİN VE HİZMETLERİNİN (AŞAĞIDA TANIMLANMIŞTIR) KULLANICILARI, ÇEVRİMİÇİ DAVRANIŞLAR VE WEB SİTESİ VE HİZMETLERİN KULLANIMINA İLİŞKİN TÜM YEREL YASALARA VE KURALLARA UYMAYI KABUL ETMEKTEDİRLER. KULLANICILAR AYRICA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NDEN VE AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NE AKTARILABİLECEK VERİLER VE İÇERİKLER DAHİL OLMAK ÜZERE TEKNİK VE KİŞİSEL VERİLERİN VE İÇERİĞİN SUNULMASI VEYA İLETİLMESİYLE İLGİLİ TÜM GEÇERLİ YASALARA UYMAYI KABUL ETMEKTEDİRLER. WEB SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZDE VE HİZMETLERDEN HERHANGİ BİRİNİ KULLANDIĞINIZDA, KİŞİSEL BİLGİLERİNİZ (VE İFŞA ETTİĞİNİZ VEYA KULLANIMA SUNDUĞUNUZ DİĞER KİŞİLERİN KİŞİSEL BİLGİLERİ) GİZLİLİK POLİTİKAMIZA UYGUN OLARAK İŞLENECEKTİR (HTTP://WWW.AFS.ORG/PRİVACY-POLİCY / (“GİZLİLİK POLİTİKASI”). BU KİŞİSEL BİLGİLER, TOPLANDIĞI ÜLKEDE VE AYRICA AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ DE DAHİL OLMAK ÜZERE GİZLİLİK YASALARININ DAHA AZ KATI OLABİLECEĞİ ÜLKELERDE İŞLENEBİLİR. WEB SİTESİNİ VEYA HİZMETLERİ KULLANMAK VEYA WEB SİTESİ VEYA HİZMETLER ARACILIĞIYLA HERHANGİ BİR KİŞİSEL BİLGİ GÖNDERMEK SURETİYLE, BU BİLGİLERİN GİZLİLİK POLİTİKASINA UYGUN OLARAK TOPLANMASINA, KULLANILMASINA, İŞLENMESİNE, AKTARILMASINA VE PAYLAŞILMASINA AÇIKÇA MUVAFAKAT ETMEKTESİNİZ. SİZ OLMAYAN BİR KİŞİ VEYA KURULUŞ HAKKINDA KİŞİSEL BİLGİ VERDİĞİNİZ ÖLÇÜDE, BUNU YAPMAK İÇİN İLGİLİ KİŞİNİN VEYA KURULUŞUN RIZASINA SAHİP OLDUĞUNUZU BEYAN, GARANTİ VE TAAHHÜT ETMEKTESİNİZ. 

 4. Belirli Tanımlar 

  Koşullar: Web Sitesine ve Hizmetlerine erişiminizi ve kullanımınızı yöneten bu kullanım koşullarını ifade eder.AFS: ABD New York Eyaleti yasalarına göre kurulmuş olan ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan AFS Intercultural Programs, Inc. unvanlı kuruluşu ifade eder.

  AFS Ağ Organizasyonları: AFS uluslararası değişim organizasyonları ağının parçası olan değişim organizasyonlarını ifade eder.

  Web sitesi: www.afs.org adresinde bulunan ve bu Koşullara tabi olan web sitesini ifade eder. Kullanıcılar, kendi ikametgahları, üyelikleri, geçmişleri ve ilgi alanları ile ilgili olarak AFS Ağ Kuruluşlarının web siteleri de dahil olmak üzere diğer web sitelerine yönlendirilebilirler. Bu üçüncü taraf web siteleri diğer kullanım koşulları ve gizlilik politikalarına tabi olacaktır ve bunları okumanızı öneririz.

  Hizmetler: Web Sitesinde sağlanan tüm hizmetleri ifade eder.

  Kullanıcı: Sizi, Web Sitesine erişimde bulunan ve/veya Hizmetleri kullanan kişiyi ifade eder.

   

 5. Web Sitesine Genel Bakış 

  Web Sitesinin temel amacı, AFS ve kültürlerarası değişim programları ve fırsatları ile ilgili arka plan, bilgi, tarih ve fikirler sağlamak ve ayrıca katılıma ve gönüllülüğe ilişkin rehberlik sunmaktır. 

 6. Gizlilik 

  Kullanıcı olmaya karar vermeden önce, referans yoluyla bu belgeye dahil edilmiş olan https://afs.org/global-privacy-policy adresindeki Gizlilik Politikamızın tamamını dikkatlice incelemelisiniz. Gizlilik Politikası, size ait bilgilerin ve başkaları hakkında sağladığınız her türlü kişisel bilginin kullanımı, işlenmesi, aktarılması ve saklanması ile ilgili politikamızı ayrıntılı olarak ortaya koymaktadır. Web Sitesini kullanarak, Gizlilik Politikasının içerdiği koşulları ve uygulamaları kabul etmiş olursunuz. Ayrıca, sizin veya başkaları hakkındaki kişisel bilgilerin yanı sıra veri, fotoğraf, video, beyan veya diğer içeriğin gönüllü olarak ve ilgili üçüncü tarafların rızasıyla sunulduğunu da kabul etmektesiniz. 

 7. Güvenliğiniz 

  Bazı Kullanıcılar, AFS ile ilgili belirli bir program, ülke veya fırsat hakkında daha fazla bilgi talep edebilir ve bu durumda, talebinizi doğru şekilde ele alabilmek için kullanılmak üzere kendiniz hakkında bilgiler (kimlik veya iletişim bilgileri gibi) vermenizi isteyebiliriz. Tüm Kullanıcılar, sağladığınız bilgilerin her zaman doğru ve eksiksiz olacağını ve sizin tarafınızdan güncel tutulacağını kabul eder. Ziyaretiniz sırasında meydana gelen tüm faaliyetlerden siz sorumlu olacaksınız ve bu nedenle doğru bilgi vermeyi kabul etmektesiniz. Yanlış bilgileri veya otomatik cihaz, bot, komut dosyası, tarayıcı, kazıyıcı veya örümcek gibi yetkilendirilmemiş araçları kullanamazsınız. Bu gerekliliklere uymamanızdan kaynaklanan kayıp veya hasarlardan sorumlu olamayız ve olmayacağız. (a) Ek bilgi talebinizin bir parçası olarak veya Web Sitesi ile bağlantılı olarak yanlış bilgiler vermeyeceksiniz; veya (b) kendiniz dışında herhangi birine ait bilgileri vermeyeceksiniz. 

 8. Kullanıcı İçeriğiniz ve Davranış Şekliniz 

  Web Sitesine veya veri tabanına yüklediğiniz, yayınladığınız veya başka bir şekilde kullanıma sunduğunuz veya Web Sitesi aracılığıyla başka bir Kullanıcıya özel olarak ilettiğiniz tüm bilgilerin, verilerin, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin, metinlerin, resimlerin, videoların, seslerin, yazılımların veya diğer malzemelerin (“Kullanıcı İçeriği”) AFS’nin sorumluluğunda değil fakat yalnızca sizin sorumluluğunuzda olduğunu anlamaktasınız (belirli verilerin Gizlilik Politikasına uygun olarak işlenmesi dışında). Kullanıcı İçeriği’ni Web Sitesi veya Hizmetlerden herhangi biri aracılığıyla yüklemek, yayınlamak, e-posta ile göndermek, iletmek veya başka bir şekilde kullanıma sunmak için gerekli tüm haklara sahip olduğunuzu beyan ve garanti etmektesiniz. Tüm Kullanıcı İçeriği dahil olmak üzere Web Sitesi veya Hizmetlerden herhangi biri aracılığıyla tarafınızca yapılan herhangi bir yükleme, gönderim, e-posta, iletim veya diğer iletişim veya gönderimlerle ilgili olarak, yargı bölgenizde uygulanan yerel yasalar dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere tüm geçerli yasalara uyacağını beyan ve taahhüt etmektesiniz. 

  Web Sitesinin veya Hizmetlerin diğer Kullanıcılarının bilgilerini veya oturum açma bilgilerini istemeyeceğinizi, toplamayacağınızı veya kullanmayacağınızı ve Web Sitesini veya Hizmetleri değiştirmeyeceğinizi veya modifiye etmeyeceğinizi veya başka bir web sitesini Web Sitesi veya Hizmetler veya AFS ile ilişkili olduğunu yanlış bir şekilde ima edecek şekilde değiştirmeyeceğinizi veya modifiye etmeyeceğinizi kabul etmektesiniz. Web Sitesinin veya Hizmetlerin herhangi bir bölümünü aşağıdaki amaçlarla kullanmayacağınızı kabul etmektesiniz:

   1. yasa dışı, zararlı, tehdit edici, taciz edici, karalayıcı, kaba, müstehcen, iftira niteliğinde olan, başkalarının gizliliğini ihlal eden, nefret dolu veya ırksal veya etnik, cinsel veya başka bir şekilde sakıncalı olan herhangi bir Kullanıcı İçeriğini yüklemek, yayınlamak, paylaşmak, e-posta ile göndermek, yazdırmak, iletmek, linklemek veya başka bir şekilde kullanıma sunmak;
   2. üçüncü şahıslara herhangi bir şekilde zarar vermek;
   3. herhangi bir kişi veya kuruluşun kimliğine bürünmek veya bir kişi veya kuruluşla olan ilişkinize dair yanlış beyanda bulunmak veya başka bir şekilde yanlış tanıtmak;
   4. Web Sitesi veya Hizmetler aracılığıyla iletilen herhangi bir Kullanıcı İçeriğinin kaynağını gizlemek üzere sahte başlıklar oluşturmak veya tanımlayıcıları başka bir şekilde manipüle etmek;
   5. Web Sitesi aracılığıyla herhangi bir yasa veya sözleşme veya güven ilişkisi kapsamında kullanıma sunmaya hakkınız olmayan Kullanıcı İçeriğini yüklemek, yayınlamak, yazdırmak, e-posta ile göndermek, iletmek, linklemek veya başka bir şekilde kullanıma sunmak;
   6. Herhangi bir tarafın sahip olduğu bir patenti, ticari markayı, ticari sırrı, telif hakkını veya diğer mülkiyet haklarını (“Haklar”) ihlal eden Kullanıcı İçeriğini yüklemek, yayınlamak, yazdırmak, e-posta ile göndermek, iletmek, linklemek veya başka bir şekilde kullanıma sunmak;
   7. İstenmeyen veya yetkilendirilmemiş reklamları, promosyon materyalerini, “önemsiz postaları”, “istenmeyen postaları”, “zincirleme mektupları”, “piramit şemalarını” veya diğer talep formlarını yüklemek, yayınlamak, yazdırmak, e-posta ile göndermek, iletmek, linklemek veya başka bir şekilde kullanıma sunmak;
   8. yazılım virüslerini veya herhangi bir bilgisayar yazılımının veya donanımının veya telekomünikasyon ekipmanının işlevselliğini kesintiye uğratmak, yok etmek veya sınırlamak için tasarlanmış bilgisayar kodlarını, dosyalarını veya programlarını içeren materyalleri yüklemek, yayınlamak, yazdırmak, e-posta ile göndermek, iletmek, linklemek veya başka bir şekilde kullanıma sunmak;
   9. normal diyalog akışını bozmak veya diğer Kullanıcıların gerçek zamanlı paylaşımlara katılma yeteneğini olumsuz yönde etkileyecek şekilde hareket etmek;
   10. Web Sitesine veya Hizmetlere veya bunlara bağlı sunuculara veya ağlara müdahale etmek veya bunları bozmak veya Web Sitesi veya Hizmetlere bağlı ağların tabi olduğu herhangi bir gereksinime, prosedüre, politikaya veya düzenlemeye uymamak;
   11. yürürlükteki herhangi bir yerel, eyalet, ulusal veya uluslararası yasayı kasıtlı veya kasıtsız olarak ihlal etmek;
   12. Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın 219 sayılı maddesi uyarınca Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından yabancı terör örgütü olarak tanımlanmış olan herhangi bir örgüte/kuruluşa maddi destek veya kaynak sağlamak (veya sağlanan maddi desteklerin veya kaynakların niteliğini, yerini, kaynağını veya sahipliğini gizlemek veya gizlemek);
   13. Bir başkasını “takip etmek” veya başka bir şekilde taciz etmek;
   14. Gizlilik Politikasına aykırı olarak diğer Kullanıcılar veya üçüncü taraflar hakkında kişisel veriler toplamak veya depolamak;
   15. Hizmetleri herhangi bir üçüncü tarafa sunmak. AFS dışındaki üçüncü taraflara herhangi bir ticari hizmet sunmak üzere Web Sitesinin veya Hizmetlerin herhangi bir kısmını kullanamaz veya istismar edemezsiniz.AFS’nin, yasa gereği veya böyle bir erişim, koruma veya açıklamanın aşağıda belirtilenler açısından makul ölçülerde gerekli olduğuna iyi niyetle inanması durumunda Kullanıcı İçeriğinize erişebileceğini, bunları muhafaza edebileceğini ve ifşa edebileceğini onaylamakta ve kabul etmektesiniz: (a) yasal sürece uymak ; (b) bu ​​Koşulları uygulamak; (c) herhangi bir Kullanıcı İçeriğinin üçüncü tarafların haklarını ihlal ettiği iddialarına veya diğer kötüye kullanım iddialarına yanıt vermek; (d) müşteri hizmetlerine ilişkin taleplerinize yanıt vermek; veya (e) AFS’nin, kullanıcılarının ve kamunun haklarını, mülkiyetini veya kişisel güvenliğini korumak. Kullanıcı İçeriğiniz de dahil olmak üzere Web Sitesinin ve Hizmetlerin teknik olarak işlenmesi ve iletilmesinin aşağıda belirtilenleri içerebileceğini anlamaktasınız: (a) çeşitli ağlar üzerinden yapılacak iletimler; ve (b) bağlanan ağların veya cihazların teknik gereksinimlerine uyum sağlamak ve bunlara uyum sağlamak için yapılan değişiklikler.

     

    AFS, Kullanıcılarının davranışlarını izleyemese de, Web Sitesinden veya Hizmetlerden elde edilen herhangi bir bilgiyi başka bir kişiyi taciz etmek, kötüye kullanmak veya zarar vermek için kullanmak, bu Koşulların bir ihlalini teşkil etmektedir.

     

    Web Sitesine gönderdiğiniz veya sunduğunuz her türlü Kullanıcı İçeriğini (tamamen veya kısmen) kullanım, çoğaltma, değiştirme, uyarlama, yayınlama, tercüme etme, türevlerini hazırlama, dağıtma, ifa etme ve teşhir etme işlemlerinde bulunmaya yönelik dünya çapında geçerli, telif ücretsiz, süresiz, geri alınamaz, devredilebilir, münhasır olmayan ve tamamen alt lisanslanabilir bir hakkı ve Kullanıcı İçeriğini halihazırda bilinen veya daha sonra geliştirilecek biçimlerde, ortamlarda veya teknolojilerde başka çalışmalara dahil etme hakkını AFS’ye vermektesiniz. Yukarıda belirtilen haklar, gönderdiğiniz ve Gizlilik Politikamıza tabi olan kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler için geçerli değildir. Aşağıdaki beyan ve taahhütlerde bulunmaktasınız: (a) yukarıda belirtilen lisansı verme ve Kullanıcı İçeriğini yayınlama ve gönderme hakkına sahipsiniz; ve (b) AFS tarafından bu Sözleşmeye uygun olarak yayınlandığı ve kullanıldığı şekliyle Kullanıcı İçeriği, üçüncü taraflara ait hakları (fikri mülkiyet hakları dahil) ihlal etmeyecek, kötüye kullanmayacak veya suiistimal etmeyecektir.

     

    Web Sitesinin veya Hizmetlerin herhangi bir kişi tarafından kötüye kullanıldığının veya suiistimal edildiğinin farkına varırsanız, [email protected] adresinden bizimle iletişime geçiniz.

 9. İçeriğin Kaldırılması

  Her gün birçok kişi ve kuruluş, Kullanıcı İçeriğini ve bilgilerini Web Sitesi aracılığıyla yayınlayabilir. AFS, bu Koşulların veya geçerli yasaların (başkalarının güvenliğini koruyan yasalar, fikri mülkiyet yasaları ve istihdam yasaları dahil) ihlali de dahil olmak üzere herhangi bir nedenle Kullanıcı İçeriklerini düzenleme, silme veya kaldırma hakkını saklı tutmaktadır. İçeriklerinin yanlışlıkla kaldırıldığını düşünen kullanıcılar aşağıdaki adresten bizimle iletişime geçebilirler: [email protected]. Web Sitesi aracılığıyla sağladığınız herhangi bir bilgi veya içeriği silmemizi talep edebilirsiniz. Ancak, daha önce diğer Kullanıcılar veya üçüncü taraflarla paylaşılan bilgiler üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur.
 10. Telif Hakkı İhlali Politikası 

  AFS, telif hakkı ihlali iddialarını ciddiye alır. Yürürlükteki yasalara (Amerika Birleşik Devletleri’nde Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası dahil) uygun nitelikteki telif hakkı ihlallerine ilişkin iddiaları içeren bildirimlere yanıt vereceğiz ve tekrarlı suç işleyenlerin erişimini sona erdirme politikamızı idame ettirmekteyiz. Web Sitesinde veya Web Sitesinden erişilebilen herhangi bir materyalin telif hakkınızı ihlal ettiğini düşünüyorsanız, bu materyallerin (veya bunlara yapılan erişimin) Web Sitesinden kaldırılmasını, çalışanlarımıza yazılı bildirimde bulunarak talep edebilirsiniz. 

  Yazılı bildirim esas olarak aşağıdaki bilgileri içermelidir:

  fiziksel veya elektronik imzanız;

  İhlal edildiğini düşündüğünüz telif hakkına tabi çalışmanın kimliği, veya talep, Web Sitesinde bulunan birden fazla çalışmayı içeriyorsa, bu çalışmaların temsili bir listesi;

  ihlalde bulunduğuna inandığınız materyalin, yerini tespit etmemize izin verecek şekilde yeterince kesin bir şekilde yapılmış tanımlaması;

  sizinle iletişim kurabileceğimiz yeterli bilgi (adınız, posta adresiniz, telefon numaranız ve varsa e-posta adresiniz dahil);

  telif hakkıyla korunan materyalin kullanımının telif hakkı sahibi, temsilcisi veya kanun tarafından yetkilendirilmediğine iyi niyetle inandığınıza dair bir beyan;

  yazılı bildirimde yer alan bilgilerin doğru olduğuna dair bir beyan; ve

  telif hakkı sahibi adına hareket etmeye yetkili olduğunuza dair yeminli ifade.

   

  Bize aşağıdaki şekilde ulaşabilirsiniz:

  Yazılı olarak:
  AFS Intercultural Programs
  Attn: Legal Department
  5 Hanover Square, Suite 200, 2nd floor
  New York, New York, 10004 USA

  Email yoluyla:
  Email: [email protected]

   

   

 11. İçeriklerin ve Fikri Mülkiyet Haklarının Sahipliği 

  AFS, Web Sitesi’ne ve Web Sitesinde bulunan tüm Hizmetlere ve içeriklere (Kullanıcı İçeriğiniz dışında) (“Web Sitesi İçeriği”) ve bunlarla ilgili olarak dünya çapındaki tüm fikri mülkiyet haklarına sahiptir. AFS tarafından açıkça izin verilmedikçe, Web Sitesini veya Web Sitesi İçeriğini tamamen veya kısmen kopyalayamaz, dağıtamaz, satamaz, kiralayamaz, ifa edemez, görüntüleyemez, alt lisansını veremez, değiştiremez veya türev çalışmalarını hazırlayamazsınız. AFS, bu Koşullar kapsamında size açıkça verilmeyen tüm hakları saklı tutmaktadır. Web Sitesinin bu Koşullarda açıkça izin verilmeyen herhangi bir şekilde kullanılması, bu Koşulların ihlali olarak kabul edilecektir ve geçerli telif hakkı ve ticari marka yasalarını ve diğer yasaları ihlal edebilecektir.

 12. Ticari Markalar 

  AFS ve ilgili markalar ve tasarımlar, AFS’nin ticari markalarıdır. AFS tarafından düzenlenmiş geçerli ve yazılı bir sözleşmeniz veya izniniz olmadıkça bu ticari markaları kullanmamalısınız. Web Sitesinde bulunan tüm üçüncü taraf ticari markaları, bunların sahiplerinin mülkiyetindedir.

 13. Üçüncü taraf bilgileri, linkleri ve web siteleri 

  Web Sitesi ve Hizmetler, AFS’nin Ağ Organizasyonları tarafından kontrol edilenler de dahil olmak üzere diğer web sitelerine veya kaynaklara linkler sağlayabilir veya üçüncü taraflarca sağlanabilir. AFS’nin üçüncü şahıslara ait siteler ve kaynaklar üzerinde doğrudan bir kontrolü bulunmamaktadır ve bu nedenle, AFS’nin bu harici sitelerin veya kaynakların kullanılabilirliğinden sorumlu olmadığını ve bu sitelerde veya kaynaklarda bulunan veya bunlardan sunulan herhangi bir reklamı, ürünü. Hizmeti veya diğer materyalleri onaylamadığını ve bunlardan sorumlu veya yükümlü olmadığını kabul ve beyan etmektesiniz. Ayrıca, AFS’nin doğrudan veya dolaylı olarak, belirtilen site veya kaynaklarda bulunan veya bunlar aracılığıyla sunulan bir mal veya hizmetin kullanımından veya bunlara itimat edilmesinden kaynaklanan veya bunlardan kaynaklandığı iddia edilen herhangi bir zarar veya kayıptan sorumlu veya yükümlü olmayacağını kabul ve beyan etmektesiniz. Birçok üçüncü taraf sitesi ve hizmeti bizimkinden farklı kullanım koşullarına ve gizlilik politikalarına sahiptir. Bu Koşullar ve Gizlilik Politikası yalnızca Web Sitemiz için geçerlidir ve diğer siteler veya hizmetler için geçerli değildir. AFS Ağ organizasyonlarına bağlı web siteleri için, bu sitelerin her birinde bulunan Kullanım Koşullarına/Gizlilik Politikalarına bakınız.

   

  Web Sitesinin doğası, Kullanıcıların ve üçüncü tarafların (diğer Kullanıcılar dahil) Web Sitesinde saklanan veya görüntülenen belirli bilgileri sağlamasını öngören bir yapıya sahiptir. Bu üçüncü taraf bilgilerini görüntülemeniz ve kullanmanız ve Web Sitesini çevrimdışı veya başka bir şekilde kullanırken üçüncü taraflarla gerçekleştirdiğiniz etkileşimleriniz, yazışmalarınız veya işlemleriniz (topluca “Üçüncü Taraf Etkileşimleri”) yalnızca siz ve bu üçüncü taraflar arasındadır. AFS’nin, Üçüncü Taraf Etkileşimleriniz veya Web Sitesi aracılığıyla veya başka bir şekilde bu üçüncü taraflarla yapılan iletişim veya işlemlerin mevcudiyeti veya bunları gerçekleştirme kabiliyetiniz ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek kayıp veya hasarlardan sorumlu veya yükümlü olmayacağını kabul etmektesiniz. AFS, Web Sitesini kullanan üçüncü taraflarla aranızdaki ihtilafları izleme veya uygun gördüğü herhangi bir önlemi alma hakkını saklı tutmaktadır (ancak buna zorunlu değildir). Yürürlükteki yasaların izin verdiği ölçüde, AFS’yi aşağıdakilerle ilgili her türlü tazmin talebi veya yükümlülükten muaf tutmaktasınız: (a) Web Sitesinde sizin veya üçüncü şahıslar tarafından yayınlanan herhangi bir Kullanıcı İçeriği; (b) herhangi bir üçüncü tarafın veya diğer Kullanıcının çevrimiçi, çevrimdışı veya başka bir davranışı veya (c) Üçüncü Taraf Etkileşimlerinizden herhangi biri. Aşağıdaki hükme havi olan California Medeni Kanunu Bölüm 1542’den (ve diğer bir yargı bölgesinde geçerli olan benzeri hükümlerden) feragat etmektesiniz: “GENEL BİR İBRA, İBRA SIRASINDA ALACAKLININ BİLMEDİĞİ VEYA LEHİNDE VAR OLDUĞUNDAN ŞÜPHELENMEDİĞİ VE KENDİSİ TARAFINDAN BİLİNMİŞ OLSAYDI, BORÇLU İLE UZLAŞMASINI MADDİ OLARAK ETKİLEMİŞ OLMASI GEREKEN ALACAKLARI KAPSAMAZ”

   

   

 14. Fesih 

  AFS’nin kendi münhasır takdirine bağlı olarak, önceden bildirimde bulunmaksızın, Web Sitesine ve Hizmetlere yaptığınız erişimi herhangi bir nedenle veya neden göstermeksizin derhal sonlandırabileceğini kabul etmektesiniz. Bu tür bir feshin olası nedenleri arasında aşağıda belirtilenler bulunmaktadır fakat bunlarla sınırlı değildir: (a) bu Koşullara yönelik ihlaller, (b) kolluk kuvvetlerinin veya diğer devlet kurumlarının talepleri, (c) Web Sitesi’nin veya Hizmetlerin (veya herhangi bir kısmının) durdurulması veya bunlarla esaslı bir değişikliğin yapılması ve (d) beklenmeyen teknik veya güvenlik sorunları. Erişiminizin sonlandırılması aşağıda belirtilenleri kapsamaktadır: (i) Hizmetlere ilişkin tüm sunumlara erişimin kaldırılması, (ii) bilgilerinizin silinmesi ve (iii) Web Sitesi ve Hizmetlerin daha fazla kullanılmasının engellenmesi. Ayrıca, tüm sonlandırmaların tamamen AFS’nin takdirine bağlı olarak yapıldığını ve erişiminizin herhangi bir şekilde sona ermesinden dolayı AFS’nin size veya herhangi bir üçüncü tarafa karşı sorumlu olmayacağını kabul etmektesiniz.

 15. Garanti Reddi
  AŞAĞIDAKİ HUSUSLARI AÇIKÇA ANLAMAKTA VE KABUL ETMEKTESİNİZ:

  1. WEB SİTESİNİ VE HİZMETLERİ KULLANIMINIZIN RİSKİ TAMAMEN SİZE AİTTİR. SİTE VE HİZMETLER “OLDUĞU GİBİ” VE “MEVCUT OLDUĞU DURUMLARDA” TEMELİNDE SUNULMAKTADIR. AFS, ZIMNİ SATILABİLİRLİK, BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUK VE İHLAL ETMEME GARANTİLERİ DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE AÇIK VEYA ZIMNİ HER TÜRLÜ GARANTİLERİ AÇIKÇA REDDEDER.
  2. AFS AŞAĞIDA BELİRTİLEN HUSUSLARA İLİŞKİN HİÇ BİR GARANTİ VERMEMEKTEDİR: (i) WEB SİTESİ VE HİZMETLER İHTİYAÇLARINIZI KARŞILAYACAKTIR, (ii) WEB SİTESİ VE HİZMETLER KESİNTİSİZ, ZAMANINDA, GÜVENLİ VEYA HATASIZ SUNULACAKTIR, (iii) WEB SİTESİNİN VE HİZMETLERİN KULLANIMINDAN ELDE EDİLECEK SONUÇLAR DOĞRU VE GÜVENİLİR OLACAKTIR; ve (iv) WEB SİTESİ VE HİZMETLER ARACILIĞIYLA ELDE EDİLEN HERHANGİ BİR ÜRÜN, HİZMET, BİLGİ VEYA DİĞER MATERYALİN KALİTESİ BEKLENTİLERİNİZİ KARŞILAYACAKTIR.
  3. WEB SİTESİNİN VE HİZMETLERİN KULLANIMI ARACILIĞIYLA İNDİRİLEN, GÖRÜNTÜLENEN VEYA BAŞKA BİR ŞEKİLDE ELDE EDİLEN HERHANGİ BİR MATERYALİN KULLANILMASI KENDİ TAKDİRİMİZE İSTİNADEN YAPILMAKTADIR VE RİSKİ SİZE AİTTİR VE BU MATERYALLERİN İNDİRİLMESİNDEN ÖTÜRÜ BİLGİSAYAR SİSTEMİNİZDE ORTAYA ÇIKACAK ZARARLARDAN YA VERİ KAYIPLARINDAN YALNIZCA SİZ SORUMLU OLACAKSINIZ.
  4. AFS’DEN VEYA WEB SİTESİ VEYA HİZMETLER ARACILIĞIYLA ELDE EDİLEN SÖZLÜ VEYA YAZILI HİÇBİR TAVSİYE VEYA BİLGİ, BU KOŞULLARDA AÇIKÇA BELİRTİLMEMİŞ HİÇBİR GARANTİYİ TEŞKİL ETMEYECEKTİR.
 16. Sorumluluğun Sınırlandırılması(A)    AFS’NİN AŞAĞIDA BELİRTİLENLERDEN KAYNAKLANAN ( AFS’YE BU TÜR HASARLARIN OLASILIĞI HAKKINDA BİLGİ VERİLMİŞ OLSA BİLE) KAR, ŞEREFİYE, KULLANIM, VERİ VEYA DİĞER MADDİ OLMAYAN KAYIPLAR DAHİL ANCAK BUNLARLA SINIRLI OLMAMAK ÜZERE DOLAYLI, TESADÜFİ, ÖZEL, SONUÇSAL, CEZAİ VEYA EMSAL NİTELİĞİNDEKİ ZARARLARDAN SORUMLU OLMAYACAĞINI AÇIKÇA ANLIYOR VE KABUL EDİYORSUNUZ: (İ) WEB SİTESİNİN VE/VEYA HİZMETLERİN KULLANIMI VEYA KULLANILAMAMASI; (İİ) AKTARIMLARINIZA VEYA VERİLERİNİZE YETKİSİZ ERİŞİMDE BULUNULMASI VEYA BUNLARIN DEĞİŞTİRİLMESİ; (İİİ) ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN WEB SİTESİNDE VEYA HİZMETLERDE YAPTIĞI BEYANLAR VEYA DAVRANIŞLAR; VEYA (İV) WEB SİTESİ VEYA HİZMETLERLE İLGİLİ DİĞER HERHANGİ BİR KONU;(B)    AFS’NİN AŞAĞIDAKİLERLE BAĞLANTILI OLARAK UĞRAYABİLECEĞİNİZ HERHANGİ BİR KAYIP VEYA ZARARDAN SİZE KARŞI SORUMLU OLMAYACAĞINI AÇIKÇA ANLIYOR VE KABUL EDİYORSUNUZ:

  – WEB SİTESİNDE YAYINLANAN BİR BİLGİNİN EKSİKSİZLİĞİ, DOĞRULUĞU VEYA VARLIĞINA SUNDUĞUNUZ İTİMAT;

  – AFS’NİN WEB SİTESİNDE YAPACAĞI BİR DEĞİŞİKLİK YA DA WEB SİTESİNİN (YA DA WEB SİTESİNDEKİ HERHANGİ BİR ÖZELLİĞİN) SUNULMASINDA YAPILACAK KALICI VEYA GEÇİCİ BİR DURDURMA;

  – WEB SİTESİNİ TARAFINDAN VEYA WEB SİTESİNİ KULLANMANIZ ARACILIĞIYLA İDAME ETTİRİLEN VEYA İLETİLEN HERHANGİ BİR İÇERİĞİN VE DİĞER İLETİŞİM VERİLERİNİN SİLİNMESİ, BOZULMASI VEYA SAKLANAMAMASI;

  – AFS’YE DOĞRU BİLGİ SAĞLAMAYACAĞINIZ; OTURUM AÇMA BİLGİLERİNİ GÜVENLİ VE GİZLİ TUTAMAMANIZ;

  – SİZ VE BİR ÜÇÜNCÜ ŞAHIS ARASINDAKİ HERHANGİ BİR İLİŞKİ VEYA İŞLEM.

  – HERHANGİ BİR ÜÇÜNCÜ ŞAHIS ETKİLEŞİMİ;

  – HERHANGİ BİR PROGRAM İLE İLGİLİ OLARAK BİR KİŞİYİ KABUL VEYA REDDETMENİZ;

  – HERHANGİ BİR PROGRAMLA İLGİLİ HİZMETLERİNİZ VEYA KATILIMINIZ; VEYA

  – HERHANGİ BİR ÜÇÜNCÜ ŞAHSIN BİR PROGRAMLA İLGİLİ EYLEMLERİ, İHMALLERİ VEYA DAVRANIŞLARI.

  AFS’NİN YUKARIDAKİ PARAGRAFLARA İSTİNADEN SİZE KARŞI SAHİP OLDUĞU SORUMLULUĞA İLİŞKİN SINIRLAMALAR, AFS’NİN BU TÜR KAYIPLARIN ORTAYA ÇIKMA OLASILIĞI KONUSUNDA BİLGİLENDİRİLİP BİLGİLENDİRİLMEDİĞİ VEYA BUNLARDAN HABERDAR OLMASININ GEREKİP GEREKMEDİĞİNE BAKILMAKSIZIN GEÇERLİ OLACAKTIR. AFS’NİN WEB SİTESİ, WEB SİTESİ İÇERİĞİ, HERHANGİ BİR HİZMET VE BU ŞARTLARLA İLGİLİ TOPLAM KÜMÜLATİF SORUMLULUĞU, HER ZAMAN ELLİ USD (50 DOLAR) TUTARI SINIRLI OLACAKTIR. BİRDEN FAZLA TAZMİN TALEBİNİN VARLIĞI BU SINIRI ARTIRMAYACAKTIR.

   

  Web Sitesi aracılığıyla başkalarının kişisel bilgilerini veya kendi kuruluşlarıyla ilgili bilgileri yayınlayan kullanıcılar, bilgi paylaşımında bulunmak ve Web Sitesi aracılığıyla kullanıma sunmak suretiyle kendilerinin maruz kaldıkları riskleri anlamalıdırlar. AFS, Kullanıcılar tarafından gönderilen veya yayınlanan üçüncü şahıs bilgilerinin veya verilerinin veya bu bilgilerin üçüncü şahıslar veya diğer Kullanıcılar tarafından uygunsuz kullanımından kaynaklanan zararlardan sorumlu değildir. Başka bir kişi veya kuruluşla bir ihtilaf yaşamanız durumunda, AFS’nin bu ihtilafta size yardımcı olması gerekmediğini anlamaktasınız. AFS’yi bu tür ihtilaflardan veya Web Sitesinin ve Hizmetlerin kullanımından kaynaklanan veya herhangi bir şekilde bunlarla bağlantılı olarak ortaya çıkan bilinen ve bilinmeyen, şüphelenilen ve şüphelenilmeyen, ifşa edilen ve edilmeyen her tür ve nitelikteki (fiili ve sonuçsal) bütün tazmin talepleri, talepler ve zararlardan ibra etmeyi kabul etmektesiniz. Web Sitesini ve Hizmetleri kullanımınızdan doğan bütün sorumluluk ve risk size aittir. Web Sitesi ve Hizmetler aracılığıyla eriştiğiniz veya elde ettiğiniz tüm bilgilerin doğruluğunu, eksiksizliğini ve kullanışlılığını değerlendirmek yalnızca sizin sorumluluğunuzdadır.

   

   

 17. İstisnalar ve Sınırlamalar

  BAZI YETKİ BÖLGELERİ BELİRLİ GARANTİLERİN HARİÇ TUTULMASINA VEYA ARIZİ VEYA NİHAİ HASARLARA İLİŞKİN SORUMLULUĞUN SINIRLANDIRILMASINA VEYA HARİÇ TUTULMASINA İZİN VERMEMEKTEDİR. BUNA İSTİNADEN, YUKARIDAKİ SINIRLAMALARDAN BAZILARI SİZİN İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR. BU BELGEDE BULUNAN SORUMLULUK İSTİSNALARI VE SINIRLAMALARI, GEÇERLİ YASALARIN İZİN VERDİĞİ AZAMİ ÖLÇÜDE GEÇERLİ OLACAKTIR. 
 18. Üçüncü Şahıs Lehdarların Yokluğu 

  BU SÖZLEŞMENİN ÜÇÜNCÜ TARAF LEHDARLARININ OLMAYACAĞINI KABUL ETMEKTESİNİZ. 

 19. Tazminat 

  Web Sitesine ve Hizmetlere erişiminiz ve bunları kullanımınız, Kullanıcı İçeriğiniz, bu Koşulları veya Gizlilik Politikasını ihlal etmeniz, tarafınızca yapılan herhangi bir beyan veya garantinin ihlali ile ilgili olarak bir üçüncü şahısça yapılan bir iddia veya talep veya yasaları veya üçüncü taraf haklarını ihlal etmenizden kaynaklanan makul avukatlık ücretleri de dahil olmak üzere tüm kayıp, sorumluluk, zarar, maliyet ve ücretlere karşı AFS’yi, AFS Ağ Kuruluşlarını ve bunların yan kuruluşlarını, bağlı kuruluşlarını, memurlarını, acentelerini, danışmanlarını ve çalışanlarını savunmayı, tazmin etmeyi ve masun tutmayı kabul etmektesiniz. Bu Bölümün amaçları doğrultusunda, “bağlı kuruluşlar” ibaresi, AFS ile ilgili olarak, AFS’yi doğrudan veya dolaylı olarak kontrol eden, AFS tarafından kontrol edilen veya AFS ile ortak kontrol altında bulunan herhangi bir kişi veya kuruluş anlamına gelir.

 20. Elektronik İletişim

  Sözleşme amaçları için, (a) AFS’den elektronik iletişimler almayı kabul etmektesiniz (ister Web Sitesinde bildirimler yayımlamak isterse sizinle e-posta yoluyla iletişim kurmak yoluyla olsun); ve (b) size elektronik ortamda bunacağımız tüm hüküm ve koşulların, anlaşmaların, bildirimlerin, ifşaatların ve diğer iletişimlerin, bunların basılı olması durumunda karşılayacağı yasal gereklilikleri karşıladığını kabul etmektesiniz. Yukarıdaki belirtilen hususlar, feragat edilemez haklarınızı etkilemeyecektir. Herhangi bir bildirimi size e-posta veya normal posta yoluyla yapabileceğiz. 
 21. Genel Hükümler

Bu Koşullar ve Gizlilik Politikası, Web Sitesine ilişkin olarak siz ve AFS arasındaki nihai, eksiksiz ve münhasır mutabakatı teşkil etmektedir ve siz ve AFS arasındaki yazılı veya sözlü tüm önceki veya eş zamanlı anlaşmaların, mutabakatların ve iletişimlerin (bu Koşulların önceki bütün versiyonları dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) yerini almaktadır. Bu Koşullar ve bu Koşullardan veya Web Sitesinden kaynaklanan veya bunlarla ilgili olan herhangi bir ihtilafın veya tazmin talebinin (“Tazmin Talebi”) çözüme kavuşturulması, herhangi bir hukuk ihtilafı ilkesini yürürlüğe koymadan New York Eyaleti yasalarına göre uygulanacak ve yorumlanacaktır ve AFS ile aranızdaki herhangi bir anlaşmazlığa ilişkin yargı yerinin münhasıran New York County, New York’ta bulunan eyalet ve federal mahkemeleri olacağını kabul etmektesiniz. AFS’nin bu Koşulların içerdiği herhangi bir hükmün aynen uygulanmasında ısrar etmemesi, herhangi bir hüküm veya haktan feragat edildiği şeklinde yorumlanmayacaktır. Tüm feragatler yalnızca yazılı olarak yapılması durumunda geçerli olacaktır. Bu Koşulların herhangi bir hükmünün geçersiz veya uygulanamaz olduğuna karar verilmesi halinde, bu Koşulların geri kalan hükümleri, içerdiği koşullara göre uygulanacaktır. Web Sitesinin ve Web Sitesi İçeriğinin, AFS’ye ait değerli ticari sırları ve özel bilgileri içerdiğini, “İçeriğin Sahipliği ve Fikri Mülkiyet Hakları” başlıklı Bölüme yönelik fiili veya tehdit edilen bir ihlalin AFS’ye ani ve telafisi imkansız sararlar vereceğini ve bunun için parasal zararların yeterli bir çözüm yolunu teşkil etmeyeceğini ve ihtiyati tedbirin bu tür bir ihlal için uygun bir çözüm olacağını kabul etmektesiniz. Bu Koşullarda yer alan bölüm başlıkları yalnızca kolaylık sağlamak içindir ve hiçbir yasal veya akdi etkisi yoktur. “İçermektedir” ve “dahildir” ibareleri sınırlayıcı değildir. Aksine bulunabilecek herhangi bir tüzük veya yasaya bakılmaksızın, bir Tazmin Talebinin ortaya çıkmasından 1 yıl sonra AFS’ye karşı bu Tazmin Talebinde bulunma hakkınızdan feragat etmektesiniz.

 

Muhasebe, Finans ve İş Şikayetleri ve Kaygıları

12 Ocak 2006’da kabul edilmiş ve 9 Haziran 2012 ve 15 Haziran 2014’te tadil edilmiştir.

 

Tüm faaliyetlerinde yüksek etik standartlarına göre hareket etmek, AFS Intercultural Programs, Inc. kuruluşunun (“AFS”) politikasıdır. AFS, tüm işlemlerin ve kurumsal varlıkların uygun şekilde muhasebeleştirilmesini ve özellikle muhasebe ve denetim konularında tüm denetimlerin eksiksiz olmasını sağlamaya çalışmaktadır. AFS’nin muhasebe ve kamu raporlamalarının kalitesine çalışanların, müşterilerin, satıcıların ve halkın güvenini koruması da AFS için önemlidir. AFS, faaliyetleriyle ilgili tüm eyalet, federal ve yabancı yasalara uygun olarak ve en yüksek etik standartlarla tutarlı olarak yürütülen AFS işlerine yüksek öncelik verir.

AFS, bu hedeflere ulaşılmasına yardımcı olmak için satıcılar, müşteriler, resmi yetkililer, gönüllüler ve bağlı kuruluşlar ile olan iş ilişkileri gibi muhasebe, dahili muhasebe kontrolleri, denetim ve faaliyetlerin yürütülmesiyle ilgili mali ve diğer konularla yapılan şikayetlerin ve dile getirilen kaygıların (topluca “iş şikayetleri”) gizli bir şekilde alınması, saklanması ve ele alınmasına yönelik prosedürler oluşturmaktadır. İş şikayetleri, yalnızca AFS’yi uygunsuz bir uygulamaya veya yasa ihlaline sokabilecek faaliyetleri değil fakat aynı zamanda aşağıdakiler dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, uygunsuzluk görünümüne sahip olanları da içerir:

 

 • AFS’nin herhangi bir mali tablosunun ve tüm mevzuat sunumlarının hazırlanmasında, değerlendirilmesinde, gözden geçirilmesinde veya denetiminde yapılan dolandırıcılık veya kasıtlı hata;
 • AFS’nin mali kayıtlarının kaydedilmesi ve muhafaza edilmesi süreçlerinde işlenen dolandırıcılık veya kasıtlı hata;
 • iç muhasebe kontrollerindeki eksiklikler veya bunlara uyulmaması;
 • AFS’nin mali kayıtlarında, mali raporlarında veya denetim raporlarında yer alan bir konu hakkında bir kıdemli memura veya muhasebeciye veya bunlar tarafından yalan beyanda veya yanlış beyanda bulunulması; veya
 • AFS’nin mali durumunun tam ve adil raporlanmasından sapma.

Bu prosedürler, AFS çalışanları ve çalışanı olmayan kişiler tarafından iletilen iş şikayetleri için geçerlidir. İş şikayetleri personel şikayetlerini içermez. Personel şikayetleri; iş güvenliği ve sağlığı, terfiler, yaş, cinsiyet, ırk veya cinsel yönelim ayrımcılığı veya taciz ile ilgili konular dahil olmak üzere AFS’de istihdamla ilgili endişelerdir. Personel şikayetleri, amirinize ve/veya İnsan Kaynakları Departmanına bildirilmelidir. İş şikayetleri ayrıca, AFS İş Ortağı ofisleri aracılığıyla ele alınan veya AFS International’ın Program Politikası & Destek ve Hukuk departmanları tarafından uygun şekilde ele alınan katılımcılarla ilgili şikayetleri içermez.

AFS Ağ Organizasyonları gibi AFS adını kullanma lisansına sahip kuruluşlarla ilgili iş şikayetleri, genellikle Baş Hukuk Müşaviri ve AFS’nin üst yönetimi tarafından ele alınacaktır. Uygun olduğunda, Baş Hukuk Müşaviri ve/veya üst yönetim, ilgili Ağ Organizasyonu Kurulundan şikayeti kendi şikayet politikasına ve bu politikada belirtilen ilkelere göre ele almasını ve şikayetin konusu, soruşturma, alınan kararlar ve önlemler hakkında geri rapor vermesini isteyecektir. Bu gibi durumlarda, Başkan, uygun olduğu şekilde AFS International’ın iyi hizmetlerini teklif edebilecektir. Bir AFS Ortağının AFS adını veya devam edebilirliğini önemli ölçüde etkileyen durumlarda, Baş Hukuk Müşaviri konuyu Denetim Komitesi Başkanına ve Yönetim Kurulu Başkanına ve Başkan Yardımcısına rapor edecek ve Komite Başkanı tarafından talep edilmesi halinde AFS ile ilgili iş şikayetleri için oluşturulan prosedürler doğrultusunda Denetim Komitesi’nin tamamına tavsiyede bulunacaktır.

İş şikayetlerini ele almak amacıyla, Denetim Komitesi yalnızca Mütevelli Heyeti üyelerinden oluşacak ve aşağıdaki belirtilenlere yönelik prosedürlerin oluşturulmasından sorumlu olacaktır:

 • muhasebe, dahili muhasebe kontrolleri veya denetim konuları ile ilgili olarak AFS tarafından alınan şikayetlerin alınması, saklanması ve ele alınması; ve
 • şüpheli muhasebe veya denetim konularına ilişkin endişelerin Şirket çalışanları tarafından gizli ve isimsiz olarak sunulması.

 

Bu, AFS içinde dolandırıcılık veya diğer usulsüzlüklerin olabileceğine inanılan her türlü durum dahildir.

Bu Politika Beyanı, AFS World Café’de ve afs.org’da gösterilecektir.

 

İş Şikayetlerinin Sunulması

Aşağıda ayrıntıları verilen prosedürler, iş şikayetlerinin sunulmasıyla ilgilidir. Bu tür iş şikayetlerini bildirmek isteyen kişiler, durumun en üst düzeyde anonimlik ve gizlilik içinde ele alınacağından emin olabilirler. Ayrıca, şüpheli muhasebe veya denetim konularını rapor eden çalışanlar, bu şikayetlerde bulundukları için yapılabilecek misillemelere karşı korunacaklardır.

 1. Hem çalışanlar hem de çalışanlar haricindeki kişiler, aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak şikayette bulunabilirler:- [email protected] adresine e-posta göndererek;
  – zaman zaman kullanılacak özel bir numaraya sesli mesaj göndererek. Sesli mesaj kutusu Baş Hukuk Müşavirliği tarafından izlenmektedir; veya
  – Aşağıdaki adrese mektup göndererek:General Counsel
  Business Complaints
  AFS International
  5 Hanover Square, Suite 200, 2nd floor
  New York, New York, 10004 USA
 2. Herhangi bir problemi araştırma ve düzeltme imkanı büyük ölçüde şikayette verilen bilgilerin kalitesine ve özgünlüğüne bağlı olacağından, bir iş şikayetinde bulunan bir kişinin şikayetin konusuyla ilgili olarak mümkün olduğunca fazla ayrıntı vermesi teşvik edilir.
 3. Bir iş şikayetini ileten kişi bunu anonim olarak yapabilir. İş şikayeti isimsiz olarak yapılırsa, ne AFS ne de Mütevelli Heyeti, iletişimi yapan kişinin kimliğini belirlemek için herhangi bir özel çaba göstermeyecektir. Gönderilen tüm iş şikayetleri, koşulların izin verdiği ölçüde gizli tutulacaktır. İş şikayetini ileten kişi, kendisini AFS’ye veya Mütevelli Heyetine tanıtırsa, AFS, bu kişinin kimliğini izni olmadan veya kanunen zorunlu olmadıkça ifşa etmeyecektir. İş şikayetlerinde yer alan bilgiler, analiz ve soruşturma amacıyla özetlenebilir, alıntılanabilir ve bir ayaya getirilebilir.
 4. Denetim Komitesi, kıdemli memurları ve AFS adına kamuoyu ile konuşmaya yetkili diğer çalışanları, bu memurların veya çalışanların iş şikayetinin konusunun geçerliliğine veya önemliliğine ilişkin inancına bakılmaksızın, kendilerine yapılan iş şikayetlerini derhal Baş Hukuk Müşavirine bildirmeye yönlendirmektedir.

İş Şikayetlerinin Saklanması

AFS tarafından alınan iş şikayetlerine ilişkin bütün kayıtlar 10 yıl boyunca aşağıdaki şekilde saklanacaktır:

 • Baş Hukuk Müşaviri, iş şikayetlerinin kayıtlarını muhafaza edecektir.
 • 10 yıllık saklama süresinden sonra, iş şikayetlerinin kayıtları Şirket tarafından uygun bir şekilde imha edilebilir.
 • Bir iş şikayetine yanıt verilmesi veya bu iş şikayetiyle ilgili soruşturmaların yapılması sırasında geliştirilen tüm bilgiler belgelenmeli ve AFS’nin belge saklama politikası uyarınca gizli bilgi olarak saklanmalıdır.

 

İş Şikayetlerinin Ele Alınması

 1. İş Şikayetlerinin İzlenmesi:
  1. Baş Hukuk Müşavirliği, AFS tarafından alınan tüm şikayetleri izleyecektir. Baş Hukuk Müşaviri veya doğrudan veya dolaylı olarak Baş Hukuk Müşavirine rapor veren bir kişi, alınan tüm şikayetlerin kaydını, alınmasını, araştırılmasını ve çözümlenmesini takip edecek ve Denetim Kurulu’na sunulmak üzere tüm bekleyen iş şikayetlerinin durumunun periyodik bir özetini hazırlayacaktır.
  2. Tüm şikayetlerin birer kopyası Denetim Komitesi Başkanı’na ve talep edilmesi halinde Denetim Komitesi’nin tüm üyelerine verilecektir.
 2. İş Şikayetlerinin Denetim Komitesine Bildirilmesi: Denetim Komitesi’nin her toplantısında, Baş Hukuk Müşaviri veya yerine belirlediği bir kişi, önceki Denetim Komitesi toplantısından bu yana alınan tüm iş şikayetlerinin niteliği ve durumu hakkında rapor verecektir.
  1. Baş Hukuk Müşaviri veya yerine belirlediği bir kişi, herhangi bir kaynaktan alınan tüm iş şikayetlerini incelemekten sorumlu olacaktır.
  2. Baş Hukuk Müşaviri veya yerine belirlediği bir kişi, alınan tüm iş şikayetleri ve konuyla ilgili ilerleme planı hakkında Denetim Komitesi Başkanını bilgilendirecektir.
  3. Baş Hukuk Müşaviri, AFS International veya bir AFS Ağ Organizasyonu ile ilgili olarak Baş Hukuk Müşavirinin veya yerine belirlediği bir kişinin bir sonraki olağan toplantıdan önce Denetim Komitesi tarafından değerlendirilmesinin gerekli olabileceğini belirlediği bir iş şikayeti aldıysa veya böyle bir şikayet hakkında bilgilendirilirse, Baş Hukuk Müşaviri veya yerine belirlediği kişi, Başkanın daha erken bir değerlendirmenin gerekli olup olmadığına karar verebilmesi için Denetim Komitesi Başkanı ile temasa geçecektir. Baş Hukuk Müşaviri ve/veya Komite Başkanı, şikayette yer alabilecek kişiler hariç olmak üzere, şikayetleri ve alınan kararları Yönetim Kurulu Başkanı’na ve Başkan Yardımcısı’na ve Başkan’a ve Başkan Vekili’ne bildirir.
  4. Yukarıdaki hususlara karşın, Baş Hukuk Müşaviri mali tablolar açısından esaslı nitelikte olan, muhasebe veya denetim prosedürlerini içeren veya bir kurumsal görevliyi kapsayan bir iş şikayeti alırsa veya böyle bir şikayetten haberdar edilirse, Baş Hukuk Müşaviri veya görevlendirdiği bir kişi derhal Denetim Komitesini bilgilendirecektir.
 3. İş Şikayetlerinin İncelenmesi: Normal olarak, işle ilgili şikayetler, Denetim Komitesi Başkanına uygun şekilde bilgi verildikten sonra Baş Hukuk Müşaviri veya atadığı bir kişi tarafından araştırılacaktır. Baş Hukuk Müşavirine ilave olarak veya onun yerine, Denetim Komitesi, AFS tarafından alınan iş şikayetlerini araştırmak üzere bir veya daha fazla üyesini veya bir veya daha fazla kişiyi görevlendirebilir. Yetkilendirme kararları, şikayetin niteliği ve önemi dikkate alınarak vaka bazında verilmelidir. Denetim Komitesi adına iş şikayetleri soruşturmasını yürüten kişi, bu soruşturmanın yürütülmesine veya çözüm önerilmesine yardımcı olacak danışmanları ve bağımsız danışmanları görevlendirme yetkisi de dahil olmak üzere, Komitenin tüm yetkisine sahip olmalıdır. Şikayeti soruşturan kişi, tüm olgu bulgularını, vardığı sonuçları ve varsa düzeltici önlemler için önerilen tavsiyeleri zamanında Baş Hukuk Müşavirine ve/veya Denetim Komitesi Başkanına yazılı olarak bildirmelidir.
 4. Denetim Komitesi tarafından Raporlama: Normal koşullar altında, Denetim Komitesi veya adına Baş Hukuk Müşaviri, ilgili konu Kurulun tamamının eylemini gerektirmediği sürece, gizlilik nedeniyle şikayetleri ve değerlendirmelerini özet olarak Kurul’un tamamına rapor edecektir.
 5. Politikanın Uygulanması: Bu Politika Beyanı’nın ve içerdiği hükümlerin uygulanmasından Denetim Komitesi sorumludur. Denetim Komitesi, Politika beyanını yorumlayabilir ve prosedürlerin uygulanması hakkında karar verebilir. Denetim Komitesi, bu Politika Beyanının uygulanması hakkında AFS yöneticilerinden rapor talep edebilir ve uygulama ile ilgili olarak gerekli gördüğü diğer adımları atabilir. Denetim Komitesi, bu Politika Beyanı’nı yıllık olarak gözden geçirecek ve kendi takdirine istinaden bu Politika Beyanı’nı değiştirebilecektir.