years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

Sınav Harç Bilgileri:

75 TL Harç tutarının Türk Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi’nin T.C. Garanti Bankası – Nişantaşı Şubesi (Şube Kodu: 132) TR73 0006 2000 1320 0006 2939 50  IBAN numaralı hesabına öğrenci adı belirtilerek yatırılması gerekmektedir.

Başvuru yapan adaylara, Aday Numarası, sınava gireceği salon ve sıra numarası 30 Ekim Çarşamba günü saat 17:00 itibariyle kayıtlı cep telefon numaralarına SMS ile iletilecektir. Yazılı Sınav Günü gelirken yanında yeni tarihli Öğrenci belgeni, TC kimlik (veya pasaport), kurşun kalem ve silgi getirmeyi unutmamalısın. Yazılı sınava geldiklerinde tüm adayların velileri tarafından imzalanmış Veli İzin Belgesi ve Sınav Harç Dekontu’nu salon sorumlusuna teslim etmesi gerekmektedir.

Veli izin belgesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

null

2020-2021 AFS Okul Yılı ve Kısa Dönem Programları başvuruları sona ermiştir.

AFS Okul Programları’na katılan öğrenciler farklı sürelerde farklı bir ülkede gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler ve AFS tarafından sağlanan oryantasyon ve danışmanlığın da katkısı ile hiçbir akademik sınıf modeliyle ya da kitaplarla sunulamayacak sıradışı bir kültürlerarası öğrenme ve değişim deneyiminin parçası olurlar.

AFS Okul Programları adayları katılacakları Değerlendirme Süreci sonrasında Okul Yılı veya Kısa Programlara kabul edililer. Okul Yılı Programları gidecekleri ülkenin bir okul yılı boyunca sürmektedir. Kısa programlara katılan öğrenciler ise AFS deneyimini 3 ay veya seçtikleri ülkenin bir okul dönemi boyunca yaşarlar. Kısa Okul Programları’nın üç dönemi vardır: 2020 Trimester (3 Aylık) Programı, 2020 Güz Dönemi Sömestir Programı ve 2021 Bahar Dönemi Sömestir Programı.

Başvuru Aşamaları

 1. Adaylar buraya tıklayarak ulaşacakları AFS Programları 2020 – 2021 başvuru formunu 28 Ekim 2019’a kadar doldurmalıdırlar.
 2. Adaylar devam ettikleri lise müdürlüklerinden alacakları kaşeli ve imzalı öğrenci belgelerini  ve resimli kimliklerini Yazılı Sınav’a gelirken yanlarında getirmelidirler.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Başvuru formu eksik veya hatalı bilgiler ile usulüne uygun doldurulmamışsa, aday değerlendirme süreçlerinin kriterlerine uygun değil ise; başvuru geçersiz kabul edilecektir.

Kimler Başvurabilir?

2020-2021 AFS Okul Programları’na başvuracak adayların sağlamaları gereken koşullar:

 1. T.C. Vatandaşı olmak veya T.C. tarafından tahsis edilmiş uzun süreli ikamet iznine sahip olmak,
 2. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları, Özel Öğretim Kurumları, Mesleki ve Teknik Eğitim ve Din Öğretimi Genel Müdürlüklerine bağlı liselerdeki; Lise Hazırlık, 9, 10,11 ve 12. sınıfa devam ediyor olmak,
 3. 01 Ocak 2002 – 01 Eylül 2005 tarihleri arasında doğmuş olmak,
 4. Son iki (2017-2018 ve 2018-2019) öğretim yılı sonu not ortalamalarının 100 üzerinden 50 ve üzeri olması,
 5. Son iki (2017-2018 ve 2018-2019) öğretim yılı için yıl sonu not ortalamalarında hiçbir dersten 50 altında almamış olmak.

* AFS Değerlendirme süreçlerine başvuru için yabancı dil bilgisi aranmamaktadır.
** Japonya Kakehashi Programı’na başvuracak adaylarda yukarıdaki kriterlere ek olarak Başlangıç düzeyinde (N5)  Japonca dil bilgisi aranmaktadır.

Türk Kültür Vakfı'na ödenecek program ücretine neler dahildir?

 • İstanbul'dan Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Havalimanı Karşılama
 • Ev Sahibi Aile Yerleştirmesi
 • Yemekler
 • Okul Yerleştirmesi
 • Kişiye özel danışman / destek sorumlusu
 • Sağlık Sigortası
 • 7/24 Acil Durum Desteği
 • Vize Başvurusu Evrak Desteği
 • Gidiş Oryantasyon Kampı
 • Yurt dışında olduğun süre boyunca yapılan Oryantasyon Kampları
 • Geri Dönüş Oryantasyon Kampı
 • Mezunlar Ağına Katılım
 • Kesintisiz Destek
 • Dünya Çapında Hizmet
 • 70 Yıllık Deneyim

Program ücretine dahil olmayan masraflar:

 • Aşılar
 • Geziler
 • Yurtiçi Ulaşım
 • Vize ve Pasaport Ücretleri
 • Diploma
 • Okul Malzemeleri
 • Cep Harçlığı / Kişisel Harcamalar
 • Okul Üniforması

1. Aşama - Yazılı Sınav

Tamamı Türkçe olarak çoktan seçmeli test şekilde yapılan değerlendirme; genel kültür ve zihinsel beceri testlerinden oluşmaktadır. Akademik bilgi ve yabancı dil bilgisi test etmemektedir. Değerlendirmeye katılacak öğrencilerin gelirken yanlarında fotoğraflı bir kimlik belgesi (TC Kimlik Belgesi, pasaport, öğrenci kimliği, vb.) bulundurmaları gereklidir.

Değerlendirmeye girecek adaylara sınav yeri detayları SMS ve e-posta yoluyla bildirilecektir.

2. Aşama - Mülakat

Yazılı sınavda başarılı olan adaylar TKV tarafından ilan edilecek merkezlerde düzenlenecek Mülakatlara davet edileceklerdir.  İlgili duyurular SMS ve e-posta yoluyla bildirilecektir.

Mülakatlar AFS Gönüllülerinden oluşan komisyonlarca yürütülmektedir. Toplu ve bireysel görüşmeler Türkçe olarak yapılacak olup, yapılan değerlendirmeler öğrenciyi daha yakından tanımaya ve programlara yönelik motivasyonunu anlayıp yetkinliklerini ölçmeye yönelik olacaktır. Aday öğrencilerin seçiminde dikkat edilen kriterler doğrultusunda programdan kazanımlarının fazla olacağına inanılan öğrenciler AFS Adayı olarak belirlenmektedir.

Mülakat Sonuçları

Mülakat sonuçları, değerlendirmenin yapıldığı günü takip eden ilk 15 gün içerisinde SMS ve e-posta yoluyla bildirilecektir.

Adaylara  bildirilen değerlendirme sonuçları kesin olup, itirazlar işleme alınmayacaktır. Herhangi bir öğrencinin AFS programları için aday olarak değerlendirilip değerlendirilmemesiyle ilgili tüm yetki ve sorumluluk Türk Kültür Vakfı’na aittir.

Sık Sorulan Sorular

AFS katılımcıları yurt dışında öğrenimlerine devam ettikleri bir yıl içerisinde, titizlikle seçilen gönüllü aileler tarafından misafir edilirler ve kendileri için belirlenen bir okulda eğitim alırlar.  AFS katılımcısıyla ev sahibi ailenin bireyleri arasında kurulacak yakınlık, katılımcının içinde bulunduğu toplumun günlük yaşantısına aktif olarak katılmasını, o toplumun kültürünü ve insanlarını tanıyarak onlardan biri gibi yaşamasını sağlar. AFS, katılımcıyı öz ailesinin eşiti bir aileye yerleştirmek yerine AFS program standartlarının şartlarını yerine getirmekte olan ailelere yerleştirme yapar. AFS katılımcılarının konuk edildikleri ailelerde birer misafir değil ailenin bir ferdi olarak yer almaları beklenmektedir. Bu sayede AFS katılımcıları gittikleri ülkenin kültür ve dilini çok iyi şekilde öğrenebilmektedir.