years-experience access-alumni-network airfare airport-pick-up assistance-with-application-process community-service-placement continuous-support cultural-trips domestic-transport emergency-support field-trips global-competence-certificate grade-transcripts host-family-placement housing individual-contact-person internship-placement language-instruction meals medical-insurance orientations-during-your-time-abroad other pre-departure-orientation product-materials re-entry-orientation school-dipolma school-materials school-placement school-transport school-uniform stipend teaching-materials vaccinations visa-and-passport-fees visa-application-assistance world-wide-presence

null

2021-2022 AFS Okul Yılı Programları başvuruları kapanmıştır, Eylül 2021 itibariyle gelecek dönem duyurularını takip edebilirsiniz veya buraya tıklayarak lise öğrencilerine yönelik diğer programlarımızı inceleyebilirsiniz.

AFS Okul Programları’na katılan öğrenciler farklı sürelerde farklı bir ülkede gönüllü ailelerin yanında kalarak liseye devam ederler ve AFS tarafından sağlanan oryantasyon ve danışmanlığın da katkısı ile hiçbir akademik sınıf modeliyle ya da kitaplarla sunulamayacak sıradışı bir kültürlerarası öğrenme ve değişim deneyiminin parçası olurlar.

AFS Okul Programları adayları katılacakları Değerlendirme Süreci sonrasında Okul Yılı veya Kısa Programlara kabul edilirler. Okul Yılı Programları gidecekleri ülkenin bir okul yılı boyunca sürmektedir. Kısa programlara katılan öğrenciler ise AFS deneyimini 3 ay veya seçtikleri ülkenin bir okul dönemi boyunca yaşarlar. Kısa Okul Programları’nın üç dönemi vardır: 2021 Trimester (3 Aylık) Programı, 2021 Güz Dönemi Sömestir Programı ve 2022 Bahar Dönemi Sömestir Programı.

 

Sınav Harç Bilgileri:

75 TL Harç tutarının Türk Kültür Vakfı İktisadi İşletmesi’nin T.C. Garanti Bankası – Nişantaşı Şubesi (Şube Kodu: 132) TR73 0006 2000 1320 0006 2939 50  IBAN numaralı hesabına öğrenci adı belirtilerek yatırılması gerekmektedir.

Covid-19 önlemleri doğrultusunda değerlendirmeler online olarak düzenlenecektir.  Başvuru yapan adaylara ilgili detaylar son başvuru tarihi sonrasında e-posta ve SMS yoluyla duyurulacaktır.

Başvuru Aşamaları

 1. Adaylar buraya tıklayarak ulaşacakları AFS Programları 2021 – 2022 başvuru formunu 18 Kasım 2020 saat 23:59’a kadar doldurmalıdırlar.
 2. Adaylar devam ettikleri Lise Müdürlüklerinden alacakları kaşeli ve imzalı öğrenci belgesinin ve veliler tarafından imzalanmış KVKK Açık Rıza Beyanı’nın online başvuruya yüklemeleri gerekmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Başvuru formu eksik veya hatalı bilgiler ile usulüne uygun doldurulmamışsa, aday değerlendirme süreçlerinin kriterlerine uygun değil ise; başvuru geçersiz kabul edilecektir.

Kimler Başvurabilir?

AFS Programları 2021 – 2022 Başvuru Koşulları

 1. T.C. Vatandaşı olmak veya T.C. tarafından tahsis edilmiş uzun süreli ikamet iznine sahip olmak.
 2. Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları, Özel Öğretim Kurumları, Mesleki ve Teknik Eğitim ve Din Öğretimi Genel Müdürlüklerine bağlı liselerdeki; Lise Hazırlık, 9, 10,11 ve 12. sınıfa devam ediyor olmak
 3. 01 Ocak 2003 – 01 Eylül 2006 tarihleri arasında doğmuş olmak,
 4. Son iki öğretim yılı (2019-2020 ve 2018-2019) sonu not ortalamalarının 100 üzerinden 50 ve üzeri olması,
 5. Son iki öğretim yılı (2019-2020 ve 2018-2019) yıl sonu not ortalamalarında hiçbir dersten 50 altında almamış olmak.

* AFS Değerlendirme süreçlerine başvuru için yabancı dil bilgisi aranmamaktadır.
** Japonya Kakehashi Programı’na başvuracak adaylarda yukarıdaki kriterlere ek olarak Başlangıç düzeyinde (N5)  Japonca dil bilgisi aranmaktadır.

Türk Kültür Vakfı'na ödenecek program ücretine neler dahildir?

 • İstanbul'dan Gidiş Dönüş Uçak Bileti
 • Havalimanı Karşılama
 • Ev Sahibi Aile Yerleştirmesi
 • Yemekler
 • Okul Yerleştirmesi
 • Kişiye özel danışman / destek sorumlusu
 • Sağlık Sigortası
 • 7/24 Acil Durum Desteği
 • Vize Başvurusu Evrak Desteği
 • Gidiş Oryantasyon Kampı
 • Yurt dışında olduğun süre boyunca yapılan Oryantasyon Kampları
 • Geri Dönüş Oryantasyon Kampı
 • Mezunlar Ağına Katılım
 • Kesintisiz Destek
 • Dünya Çapında Hizmet
 • 70 Yıllık Deneyim

Program ücretine dahil olmayan masraflar:

 • Aşılar
 • Geziler
 • Yurtiçi Ulaşım
 • Vize ve Pasaport Ücretleri
 • Diploma
 • Okul Malzemeleri
 • Cep Harçlığı / Kişisel Harcamalar
 • Okul Üniforması

1. Aşama - Genel Kültür ve Zihinsel Beceri Testi (21 Kasım 2020)

Tamamı Türkçe olarak çoktan seçmeli test şekilde yapılan değerlendirme; genel kültür ve zihinsel beceri testlerinden oluşmaktadır. Akademik bilgi ve yabancı dil bilgisi test etmemektedir.

 Covid-19 önlemleri doğrultusunda testler online olarak düzenlenecektir. Testlerle ilgili detaylar son başvuru tarihi sonrasında adaylara e-posta ve SMS yoluyla duyurulacaktır.

2. Aşama Değerlendirme (Aralık 2020)

İlk aşamada başarılı olan adaylar TKV tarafından düzenlenecek 2. Aşama’ya davet edileceklerdir.  İlgili duyurular SMS ve e-posta yoluyla bildirilecektir.

Mülakatlar AFS Gönüllülerinden oluşan komisyonlarca yürütülmektedir. Görüşmeler, Türkçe olarak yapılacak olup, yapılan değerlendirmeler öğrenciyi daha yakından tanımaya ve programlara yönelik motivasyonunu anlayıp yetkinliklerini ölçmeye yönelik olarak düzenlenecektir.

Aday öğrencilerin seçiminde dikkat edilen kriterler doğrultusunda programdan kazanımlarının fazla olacağına inanılan öğrenciler AFS Adayı olarak belirlenmektedir.

Mülakat Sonuçları

Mülakat sonuçları, değerlendirmenin yapıldığı günü takip eden 15 gün içerisinde SMS ve e-posta yoluyla bildirilecektir.

Adaylara  bildirilen değerlendirme sonuçları kesin olup, itirazlar işleme alınmayacaktır. Herhangi bir öğrencinin AFS programları için aday olarak değerlendirilip değerlendirilmemesiyle ilgili tüm yetki ve sorumluluk Türk Kültür Vakfı’na aittir.

Sık Sorulan Sorular

AFS katılımcıları yurt dışında öğrenimlerine devam ettikleri kısa dönem veya bir okul yılı içerisinde, titizlikle seçilen gönüllü aileler tarafından misafir edilirler ve kendileri için belirlenen bir okulda eğitim alırlar.  AFS katılımcısıyla ev sahibi ailenin bireyleri arasında kurulacak yakınlık, katılımcının içinde bulunduğu toplumun günlük yaşantısına aktif olarak katılmasını, o toplumun kültürünü ve insanlarını tanıyarak onlardan biri gibi yaşamasını sağlar. AFS, katılımcıyı öz ailesinin eşiti bir aileye yerleştirmek yerine AFS program standartlarının şartlarını yerine getirmekte olan ailelere yerleştirme yapar. AFS katılımcılarının konuk edildikleri ailelerde birer misafir değil ailenin bir ferdi olarak yer almaları beklenmektedir. Bu sayede AFS katılımcıları gittikleri ülkenin kültür ve dilini çok iyi şekilde öğrenebilmektedir.