1947’den beri AFS, gençlere küreselleşen dünyamızda başarılı olmak için ihtiyaçları olan bilgi ve yetkinlikleri kazandırmaktadır. 21. yüzyılda bir zorunluluk haline gelmiş bu kazanımları, sizlerin de öğrencilerin gelişimlerini takip edebileceği, “AFS Öğrenme Müfredatı” / “AFS Learning Journey Curriculum” adı altında topladık. Pek çok üniversite ve işveren, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen insanlarla rahat iletişim kurabilen ve yakın çevrelerinin dışındaki dünyadan haberdar olan gençler aramaktadır.

Çocuğum neden AFS ile yurt dışına gitmeli?

70 yılı aşkın bir süredir, AFS yüksek kaliteli uluslararası programlar sunma ve 21. yüzyılda başarılı olmak için ihtiyaç duyulan yetkinlikleri sağlama konusunda haklı bir üne sahiptir. AFS deneyimi,

  • Kendine güveni arttırır, bakış açılarını genişletir, eleştirel düşünme ve problem çözümü yetkinliklerini geliştirir.
  • Üniversitelerin ve iş verenlerin çok değer verdiği kültürlerarası eğitim ve dil öğrenme bileşenlerini içerir.
  • Gençler için öğrenmeyi kolaylaştıran ve anlamlı kılan eğlenceli maceralar sunar.
  • Arkadaşlıklar, önemli bağlantılar/ilişkiler ve sosyal sorumluluk fırsatları gibi, ömür boyu kullanacakları küresel bir ağın parçası olurlar.

AFS ne tip programlar sunar?

AFS öğrencilere pek çok farklı program sunmaktadır. Lise öğrencileri farklı bir ülkede bir öğretim yılı, bir dönem veya üç ay boyunca liseye devam edebilirler. Kültürü içinde yaşayarak öğrenme, dil eğitimi, sosyal sorumluluk projeleri veya özel temalı programlar (çevre sorunlarını araştırma veya yeni teknolojiyi öğrenme) gibi bir haftadan üç aya kadar süren kısa programlara katılabilirler.

Çocuğum nerede yaşayacak?

AFS öğrencilerinin büyük kısmı (özellikle lise dönemi okul programları öğrencileri) onları konuk eden Ev Sahibi Aileler ile yaşarlar. AFS aileleri özenle seçilir, elemelerden geçirilir ve AFS öğrencilerini evlerinde konuk etmeye hazırlanır. Başvurusu kabul edilen aileler, yerelde çalışan AFS gönüllüleri ve çalışanları tarafından öğrencilerle eşleştirilirler. Bazı programlarda veya ülkelerde öğrencilerin hafta içi yurtlarda, hafta sonları aile yanında konaklaması veya kamp ortamında hep birlikte konaklamaları mümkün olmaktadır.

AFS çocuğuma nasıl destek sağlayacak?

AFS’nin en önemli önceliği öğrencilerimizin sağlığı, güvenliği ve refahıdır. AFS gönüllüleri ve çalışanları tüm öğrencilere ve onları konuk eden ev sahibi ailelere AFS deneyimi süresince destek olmak için eğitimli ve hazırdır. AFS, dünyadaki tüm AFS kuruluşları tarafından takip edilen standartlar ile yönetilmektedir. Tüm AFS kuruluşlarının 24 saat kullanıma açık olan Acil Durum Hatları mevcuttur.

Ebeveynlerin Sıkça Sordukları Sorular

Bu kısım yapım aşamasındadır.

The AFS Student Learning Journey & Curriculum covers the AFS experience before, during and after your child’s exchange program. The program has three primary goals to help your child:

  1. Become more comfortable with their new family and school
  2. Learn how to communicate with and make friends with people from different cultures.
  3. Begin developing the knowledge, skills and understanding that young global citizens need to compete, live, study, work, volunteer and become leaders in an increasingly diverse and global world.

The AFS Student Learning Journey & Curriculum is based on the 16 AFS Educational Goals (developed by AFS international experts in intercultural learning) and is facilitated by trained AFS volunteers and staff. It Includes fun and informative orientation sessions in your home and host countries to help students prepare and enjoy their AFS exchange.

 

The The AFS Educational Goals are designed to help students improve in four areas:

Personal values and skills: As a result of their experiences, students learn how to turn difficult situations into valuable opportunities for personal growth. They are challenged to reassess their values, stretch their capacities and practice new life skills while learning more about themselves. Students usually become more confident, improve their creative and critical thinking skills and learn how to solve their own problems.

Interpersonal relationship building: AFS students become fully involved in daily living and working arrangements with a variety of people in the new environment. This may include host families, community residents, educators and other students. These skills are transferable to many other settings during your child’s lifetime. Being part of a family, school and community improves their communication and language skills and teaches young people how to work more effectively in groups and teams.

(Inter)cultural knowledge and sensitivity: The AFS exchange experience deepens students’ insights into their home culture as well as their knowledge of their host (or visiting) cultures—both strengths and weaknesses. Learning how to appreciate other cultures helps students value cultural and other difference, and how differences make our world a stronger more interesting place.

Global issues awareness: Students learn to appreciate and empathize different perspectives on global issues and concerns, and thus appreciate that workable solutions often need to be culturally sensitive to succeed. Our goal is to encourage and empower students to work with others to help build a more peaceful and just world—at home or across the globe.