Tüm aileniz için muhteşem bir kültürel deneyim

Evinizde bir değişim öğrencisi konuk etmek, yeni bir kültürü tanımanın ve kendi kültürünüzü tanıtmanın en iyi yollarından biridir. Çocuklarınız birer kültür elçisi olmaktan gurur duyacak ve yeni kardeşlerine örf ve adetlerimizi, geleneklerimizi ve bayramlarımızı öğretecekler. Yemek pişirmekten gezmeye kadar tüm aktivitelerinizde aranızdaki kültürel ve diğer farklılıkları keşfediyor olacaksınız. Biz buna #AFSeffect! diyoruz.
HF_ADV

Hoşgeldin macera!

Kendi hayatınızı farklı bir ülkeden gelen bir gencin gözünden tekrar tanıyın.

HF_CHANGE

Hoşgeldin değişim!

Ailenizi dünyanın her köşesinden kişilerle bağlantı kurmaya hazır Küresel Vatandaşlar olmaya hazırlayın.

HF_DISC

Hoşgeldin kaşif!

Değişim öğrencisinin kültürümüzü ve geleneklerimizi öğrenmesine yardımcı olun ve aramızda yaşamaya hazırlayın.

Anlatılmaz, yaşanır!

“Hayatta tarif edemediğiniz ama mutlaka deneyimlemeniz gereken bazı anlar vardır. Bu, bize anne ve baba diye seslenen başka birisinin oğlunun, dünyanın bir ucundan bizi arayıp üniversiteye başladığını ya da bir kız arkadaşı olduğunu söylediği an ebeveyn olarak yaşadığınız bir his. Bunun gibi olaylar tarif edilemez ve sadece deneyimleyen anlayabilir.”

-Alisa Salopek, Sırbistan’dan Ev Sahibi Anne

Ev Sahibi Aile olmak için başvurun

AFS ailesi olmak için ne yapmam lazım?

STEP1

Bilgi al ve başvur

AFS Programları için Ev Sahibi Ailelerin neden önemli olduğunu öğrenin. Uzun bir başvuru sürecimiz var çünkü aileniz için en uygun eşleştirmeyi yapmak istiyoruz.

STEP2_HF

Seçildiniz!

Aile-katılımcı eşleştirmesi bizim için çok önemlidir. Her ne kadar “ideal” AFS ailesi olmasa da “doğru” aileyi bulma konusunda oldukça fazla deneyimimiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

STEP3

Konuk Etmeye hazırlanın

Program boyunca yanınızda olacak ve AFS deneyiminizi eğlenceli ve değer katıcı hale getirmek için çalışacak olan eğitimli gönüllü ve çalışanlarımızla tanışın.

STEP4_HF

AFS'linizi karşılayın

#AFSeffect yani AFS etkisini; evinizi, kalbinizi ve hayatınızı ailenizin yeni bireyi ile paylaşarak hissedin. Küresel Vatandaşlar olma yolunda ilk adımlarınızı ailecek atın.

AFS Konuk Etme Programları

6168625414_2b5f833df3_o

AFS Okul Programları

Yıllık Program (Year): Yurtdışından öğrencilerimizin Türkiye’de bir okul yılı geçirmek üzere geldikleri programdır. Ağustos sonu veya Eylül başı Türkiye’ye gelen öğrenciler Haziran ayının sonuna kadar Türkiye’de kalırlar. Öğrenciler buradaki kalış dönemleri boyunca liseye devam ederler.  (Yaş aralığı: 15 yaş -18 yaş 6ay)

Yarıyıl Programı (Semester): Yurtdışından öğrencilerimizin Türkiye’de bir okul dönemi geçirmek üzere geldikleri programdır. Ağustos sonu veya Eylül başı Türkiye’ye gelen öğrenciler Ocak ayı sonuna kadar Türkiye’de kalırlar. Öğrenciler buradaki kalış dönemleri boyunca liseye devam ederler. (Yaş aralığı: 15 yaş -18 yaş 6ay)

Hemen Başvurun
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

AFS Kısa Okul Programları

Çeyrek Yıl Programı (Trimester): Ağustos sonu veya Eylül başı Türkiye’ye gelen öğrenciler Kasım ayı sonuna kadar Türkiye’de kalırlar. Öğrenciler buradaki kalış dönemleri boyunca liseye devam ederler. (Yaş aralığı: 15 yaş -18 yaş 6ay)

Kısa Dönem Program (Short Term): Aralık – Şubat ayları arasında 6 hafta Türkiye’ye gelen öğrenciler birinci dönemin sonuna kadar okula devam ederler. (Yaş aralığı: 15 yaş -18 yaş 6ay)

Hemen Başvurun
12194895_1090369007653888_709455794666283992_o

AFS Yaz Programları

6 Haftalık Yaz Programı: Çeşitli ülkelerden gelen öğrencilerin Türkiye’de bir yaz dönemi geçirmek üzere geldikleri programdır. Haziran ayının son haftası gelen öğrenciler 6 hafta Türkiye’de aile yanında yaşarlar. (Yaş aralığı: 15 yaş -18 yaş 9ay)

Çok Kısa Yaz Programları: 5-10 kişilik grupların 1 veya 2 hafta süreyle Türkiye’ye geldikleri programlardır. Programların içeriği grubun taleplerine göre değişmekte olduğundan İstanbul Merkez Ofisi’mizden bilgi alabilirsiniz.

Hemen Başvurun

AFS ailelere nasıl destek oluyor?

SUPP_HOUSE

Deneyimli AFS gönülleri ailenize farklı bir ülkeden gelen yeni bir birey katarken yaşayabileceğiniz zorluklar konusunda sizleri hazırlayacak.

SUPP_24

24 saat ulaşabileceğiniz Acil Durum sorumluları, yaşadığınız yerde bulunan gönüllüler ve AFS Türkiye Bölge ve Merkez ofisleri tarafından destekleniyor olacaksınız. İhtiyaç durumunda AFS katılımcılarının kapsamlı sağlık sigortası mevcuttur.

SUPP_PERSON

Konuk etme süreciniz boyunca deneyimli gönüllülerimiz ve çalışanlarımız sizlere destek olacaklar. Belirli aralıklarla gönüllülerimiz sizlerle buluşup her şeyin yolunda olup olmadığını takip ediyor olacaklar.

SUPP_ORIENT

Size destek olacak gönüllülerimiz; yani danışmanlarınız; ailenize ve AFS öğrencisine “AFS Ev Sahibi Aile Kültürlerarası Öğrenme Yolculuğu Müfredatı” kapsamında destek sağlayacak. Müfredat kapsamındaki çalışmalar sayesinde deneyiminizin daha anlamlı ve kalıcı olmasını sağlayacağız.

AFS öğrencileri kimdir?

AFS öğrencileri 99'dan fazla ülkeden gelmekte olan, yurt dışında okuma konusunda gerekli istek ve olgunluğu gösteren kişilerdir. AFS öğrencileri geldikleri ülkedeki AFS ofisleri tarafından incelenip seçilirler. AFS öğrencileri:

Türkiye’ye geldiklerinde 15-18 yaş arasında olurlar

AFS programının aktif bir katılımcısı olmak üzere gelirler

Kendi ülkelerinde iyi bir öğrencilerdir

Genel olarak sağlık durumları iyidir

Meraklı, esnek ve açık fikirli olurlar

12189240_1090369557653833_1359170228846574700_o

Read stories from Students

17127223289_0b7c18b89b_o

AFS Families say it all:

AFS konuk etme deneyimi ömür boyu unutmayacağınız hatıralar kazanmanızı sağlayacaktır